Förra året träffade en 32-årig kvinnlig präst en 15-årig konfirmand på ett läger 2008. Prästen blev kär i honom och de inledde ett förhållande som nu avslutats, vilket hon erkänt.
Präst misstänks ha utnyttjat 16-åring | SvD
Tro inte att det bara är manliga präster och diakoner i svenska kyrkan som beter sig olämpligt.
Kvinnliga diakoner och präster i svenska kyrkan kan vara precis lika dåliga, men lägg märke till att när en kvinnlig präst gör sig skyldig till sånt här heter det att hon blev kär och inte kunde rå för det, medans den manliga prästen utnyttjade…
Trots att det är precis lika illa och olämpligt och bägge sexutnyttjade på sitt sätt, sen tror jag mörkertalet är större för kvinnor som sexutnyttjar för de flesta unga killar drar sig nog för att framställa sig som offer…
Kristen moral föreskriver att präster och diakoner måste vara oklanderliga och gör de sig skyldiga till synd måste de utan omsvep erkänna och ta de fulla konsekvenserna av sina handlingar för att kunna bli förlåtna.
Detta vet varenda präst och diakon eftersom det uttryckligen står i Bibeln, så de har inga ursäkter eftersom de frivilligt valt att bli präster och diakoner.
Att det sen finns de som inte vill ta de fulla konsekvenserna av sina handlingar och ägnar sig åt självbedrägeri och hyckleri är en annan sak.
Vittnesmål om sexbrott inom svenska kyrkan
En man i den församlingen jag arbetade i begick övergrepp mot mig. Jag bad min kyrkoherde om stöd. Den manliga kyrkoherden sade: ‘Nej, vi ska inte säga något utåt. Det här får du hantera själv. Tänk på församlingsbon och hans framtid’
Vittnesmål från kyrkan om övergrepp
Det verkar vara illa ställt inom både kyrkan och rättsväsendet när det gäller mörkläggning av sexbrott inom de egna leden, och det beror troligen på att de som organisationer har väldigt mycket att förlora på att det kommer ut.
Feministerna som drivit #metoo kampanjen är mest intresserade av kvinnofridsfrågan, men denna omoral och skrupelfrihet är ett tecken på ett mycket vidare och djupare problem.
Detta kan sannolikt innebära att de försöker dölja annan sorts ohederligt beteende med, det får alla oskyldiga som utsätts också lida för så det är större än bara en sakfråga.
Det har inte bara påvisat problemen med sexbrott i sig utan visat på att vi har ett mycket djupare problem som kan stavas korruption och maktmissbruk, och såna saker gör sig även många kvinnor skyldiga till när de eller nån de känner vinner på det, t.ex. förövaren.
När sådant här sker inom kyrkan som ska vara en fredad zon mot sånt, eller inom rättsväsendet som ska bekämpa det så är det ytterst allvarligt och helt oacceptabelt.
Diakon i svenska kyrkan får tillbaka vigningsrätt efter sexuellt ofredande
”Det var i maj som kyrkan gick ut med att en anställd polisanmälts för sexuellt ofredande och brott mot tystnadsplikten.”
”Enligt kyrkan hade mannen, som är utbildad massör, masserat kvinnan vid sju tillfällen och hon påstod att han bland annat smekt hennes könsorgan och andra erogena zoner.”
Luleå stift: Sexanklagad får tillbaka sin vigningsrätt
På tal om #metoo och yrken som har problem med sånt kom jag att tänka på diakonen i Luleå stift som hjälpte sin klient genom att ge ”massage”, och trots sitt uppenbara missbruk av sin ställning ändå fick behålla jobbet.
Denna diakon gjorde inte det dennes yrke och kristna moral kräver vilket hade varit full avbön och erkännande av sin synd, och sedan ta de fulla konsekvenserna av sina handlingar utan undanflykter.
Genom att försöka ljuga sig fri för att rädda sitt rykte, anseende och kanske jobb så har denne bevisat att den inte är en god kristen som passar som diakon och borde bara därför inte få tillbaka sina vigningsrättigheter, någonsin.
Det finns tyvärr gott om exempel på både kvinnor och män inom svenska kyrkan som beter sig ohederligt, stjäl, ljuger, misshandlar, super, förstör oskyldigas liv, begår sexbrott och snarare för tankarna till den onde än den gode.
Sen slipper dessa kanske ofta lindrigt undan både internt och hos rättsväsendet hur absurda påståenden eller bortförklaringar de än kommer med även när alla fakta talar emot dem, bara för att de är så goda?
Polisen lade ner utredningen om brottsmisstankar mot denne individ som gjort sig skyldig till ännu värre beteende än Sveriges mest jagade förmodade sexförbrytare Martin Timell, som det blev häxjakt på och det är svårt att bortförklara den skillnaden.
Någon som tror att Polisen låtit sig påverkas av nämnde diakons yrke som gör denne till en så god människa?
Ofta för stor hänsyn till sånt och ibland kan man tro rättsväsendet drabbas av mental härdsmälta och kastar ut både förnuftet och lagboken genom fönstret när en präst eller diakon är målsägare eller åtalad.
Många i kyrkan kanske räknar kallt med att bli förlåtna hur många gånger de än gör fel, och slippa lindrigt undan hos rättsväsendet, så kyrkan kanske även är en plats för moraliskt fördärv?
Dessutom är både kyrkan, tingsrätt och hovrätt till stor del styrda av politiskt tillsatta lekmän som i många fall är partikamrater och det vill jag påstå är en stor risk.
Svenska kyrkan var förut en del av staten och är fortfarande skattefinansierad och dessutom politiskt styrd så i praktiken fortfarande det.
Diakoner och präster har även en hel del med rättsväsendet att göra i form av själavårdare på häkten och fängelser, så dessa kanske åtnjuter samma särbehandling som poliser, åklagare och domare själv ofta gör?


[…] Kvinnliga och manliga präster som sexutnyttjar församlings-medlemmar […]
GillaGilla